You've successfully subscribed to Nasıl Yenir
Great! Next, complete checkout for full access to Nasıl Yenir
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Avokado : Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Avokado : Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

. 9 min read

Egzotik meyveler arasında yer alan avokado, son yıllarda ülkemizde de sıkça tercih edilen bir gıda olarak ifade edilebilir. Dış görünüşü incelendiği zaman yeşil bir kabuğa sahip olduğu görülen bu meyve, içinde ise yenilen beyaz kısımlara sahiptir. Ayrıca meyvenin çekirdekleri de oldukça iridir. Böylesine dikkat çeken bir meyve türünün pek çok faydasının olması, elbette ki insanları kendisine çeker. Bu anlamda hem faydalarının bilinmesi, hem nasıl tüketileceğine dair bilgilerin elde edilmesi gerekir.

Avokado Nedir?

Avokado Nedir?

İri çekirdekli ve oldukça da lezzetli olan bu meyve, avokado ağacında yetişir. Yeşil kabuğunun olgunlaşma sonrasında daha çok öne çıktığı görülürken, meyvenin tam erişkinliğe sahip olması da yine bu döneme denk gelir. Avokadonun olgunlaştığı, daha doğrusu alınır alınmaz tüketilmeye elverişli olduğu formunun yumuşaklığı ile anlaşılabilir. Yumuşak olan avakadolar olgunlaşma belirtileri gösterirler ve hızlı şekilde tüketilmeye uygundurlar. Sert olanlar ise olgunlaşana kadar bekletilmelidir.

Öte yandan iyi bir avakadonun kabuğunun parlak ve kaygan olması da önemli bir belirtidir. Büyük avokado çekirdeği, meyveyi alıp sallayınca ses çıkarır, bu da avokadonun olgunlaştığına işaret eder. Ancak burada önemli olan avokadonun satın alınmasından sonra ne kadar zaman içinde tüketileceğidir. Çünkü eğer birkaç gün sonra tüketilmek üzere alınıyor ise meyvenin sert olanlarından seçip evde olgunlaşmasını beklemek çok daha mantıklı olacaktır.

Avokado Çeşitleri Nelerdir?

Avokado Çeşitleri

Dünya üzerinden 500 civarında avokado çeşidi yetiştirilir ya da meyveler kendi imkanları ile oluşurlar. Bu noktada bütün çeşitleri tek tek ele almak mümkün olmasa da, en çok bilinen avokado çeşitleri şu şekilde sayılabilir;

 • Fuerto Avokado; En çok yetiştirilen çeşittir. Meksika, bu meyvenin ana vatanıdır. Armut formuna benzer bir şekle sahip olan meyvesi, ağırlık olarak ise 200 ila 400 gram arasındadır. Taşımaya uygun ve tat olarak lezzetlidir.
 • Hass Avokado; Yine çok sık yetiştirilen bir başka avakado çeşidi olarak hass avokadodan bahsedilebilir. Yumurta ya da armudu andıran şekli, 150 ila 350 gram arasında değişen ağırlığı ile dikkat çeken bu meyve, oldukça lezzetlidir.
 • Bacon Avokado; Guatemala ve özellikle de Meksika’da yetiştirilen bu avokado türü, oldukça pürüzsüz bir yapıya sahiptir. İnce kabuğu kolay soyulur ve en çok 350 gram kadarlık bir ağırlığı vardır.
 • Zutano Avokado; Bir başka Meksika kökenli avakado türü olan Zutano, armut şeklinde bir meyvedir ve en fazla 285 gram kadar ağır olabilir. Bu avakado türü de gayet lezzetlidir.
 • Ettinger Avokado; Pazarlarda sıkça görülen bir başka çeşit de ettinger avokadodur. Hoş tadı ve parlak görüntüsü ile ilgi çeker.

Bütün bu çeşitlerin yanı sıra pinkerten avokado ve wurtz avokado gibi diğer avokado çeşitleri de mevcuttur.

Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Avokado yetiştiriciliği iklimsel özelliklere göbekten bağlıdır. Çünkü kışın yaşanan donlardan dolayı avokadolar gelişemezken, daha çok iklim özellikleri yumuşak olan coğrafyalarda bu meyvenin yetiştirildiği görülür. Daha çok avokado Türkiye’de nerede yetişir sorusu bu nedenle gündeme gelir. Don olaylarının görülmediği, hava akımının rahatlıkla sağlandığı bahçelerde bu meyve yetiştirilebilirken, daha çok güneye doğru meyli olan arazilere avokado ağaçları dikilmelidir. Yine düşük sıcaklıklardan ve ani sıcaklık değişimlerinden dolayı avokadoların zarar görebileceği belirtilirken, düşük nem de meyvenin gelişimini engeller. Zengin, drenajı iyi ve alüvyonal topraklar bu yetiştiricilik adına çok önemlidir. Meksika başta olmak üzere Güney Amerika kıtası topraklarında avakado yetiştiriciliği sıkça görülür. Buradaki yetiştiriciler elbette ki bütün bu detayları “avokado nasıl yetiştirilir” konusunda uzmanlaşarak öğrenirler.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

En faydalı meyveler arasında gelen avokado, çok çeşitli yönleri ile insanlara olumlu etkilerde bulunur. Bu nedenle de avokado faydaları saymakla bitmez. Ancak belli başlı noktalara göz atmak gerekirse şunlardan bahsedilebilir;

 • Hızlı kilo vermek için ideal bir besindir, bu nedenle çeşitli diyetlerin önemli unsurudur
 • Metabolizmayı daha hızlı çalıştırarak vücuda katkı sağlar
 • Kandaki yağ seviyesini kontrol altında tutar
 • Sağlıklı yaşam için temel besin öğeleri arasında gelir
 • Yüksek lif içerdiği için vücuda katkı sunar
 • İştahı kestiği için tokluk hissi uyandırır
 • Kabızlığa iyi gelir

Öte yandan elbette ki avokadonun bebeklere faydaları da çoktur. Bebeklerin daha rahat bir sindirim gerçekleştirmeleri için değerlendirilebilen bu besin, içerdiği folik asitten dolayı hamile kadınlara ve bebeklerine oldukça fayda sağlar. Antioksidan özelliğinden dolayı da söz konusu meyveler sıkça tercih edilir. Aynı şekilde avakado çekirdeği faydaları da çeşitli yönlerden ön plana çıkar, bilhassa da kalp hastalıkları ya da Alzheimer gibi rahatsızlıklara karşı bu meyve dikkat çeker.

Omega 3, D vitamini gibi zengin içeriği de avokadoyu popüler bir meyve haline getirir. Hem zevkle, hem de sağlık için tüketilebilecek olan bu meyve, dolaşım sistemine de iyi gelir.

Avokado Nasıl Yenir?

Faydaları saymakla bitmeyen, tadı da oldukça hoş olan bu meyve, özellikle de “avokado nasıl tüketilir” soruları noktasında ilgi görür. Dileyen herkes avokado nasıl yenir sorusuna cevap niteliğindeki şu noktalara göz atabilir;

Avokado Nasıl Yenir?

İlk olarak meyvenin olgunlaşmış olması, yani yumuşaması şarttır. Çünkü ham avokado sert olur ve tadı da acıdır. Eğer pazar ya da marketten avokado sert formu ile alınmış ise birkaç gün bekletilip yumuşaklık kazandırılması gerekir. Daha sonra gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Avokado, bu formu ile doğrudan yenebilir ve tüketilebilir.

Kabuğu soyulup ezilen ve güzelce dövülen avakado ezmesi, sarımsaklı yoğurt ile karıştırılıp tüketilebilir.

Avokado parçacıklarının yumurta ile karıştırılması ile omlet yapılabilir. Oldukça hoş ve ilginç bir deneyim bu şekilde tadılabilir. Ek olarak Mantar sote tarzında sote yapılarak da avokado tüketilebilir.

Meyvenin uzun kısmından kesilmesi sağlanır, ardından ise ortasında bulunan ve gayet büyük olan çekirdekleri çıkarılır. İster meyvenin ezilmesi, ister dilim dilim kesilmesi gerçekleştirilir ve kırmızıbiber ya da tercihen karabiber ekilerek bu şekilde avokado tüketilebilir. Hatta bu şekilde ayarlanmış olan meyvenin soğan veya domates ile yenmesi de mümkündür. Burada damak tadı çok önemlidir. Kimileri limon sıkarak da avokadoyu yiyebilir.

Kahvaltıda da avokado değerlendirilebilir. Öyle ki, ezilmiş şekilde hazırlanan avokado ile bal ve ezilmiş ceviz karıştırılabilir. Bu sayede hem çok daha besleyici bir lapa elde edilir, hem de güzel bir tatlı alternatifi oluşturulur.

Avokado Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Avokado, gerek meyvesinin kendisi, gerek çekirdekleri, gerek ise yaprakları ile oldukça besleyici ve faydalı bir meyvedir. Yapraklarında bulunan maddelerin çeşitli çaylar ile ortaya çıkarılması da buna bir örnektir. Daha besleyici ve tamamen doğal olarak hazırlanmak istenen çayların avakado yapraklarının kaynatılması ya da sıcak suya atılması da ile de hazırlanabileceği mümkündür. Sadece besin yönünden değil, vücuttaki bazı yaraları iyileştirmek için haricen sürülen bir takım ezmelerin ya da karışımların içine de avokado yaprakları konabilir. Bu ve benzer çeşitli uygulamalar ile avokado yaprağı faydaları elde edilir.

Avokado Besin Değeri

En besleyici meyveler listesinde avokado üst sıralarda kendine yer bulur. Pek çok kişi için besleyici özelliklere sahip olan avokado, özellikle de içerdiği maddelerden dolayı dikkat çeker. Sahip olduğu folik asit, D vitamini, C vitamini, mineraller ve omega 3 ile hem yetişkinler için, hem hamileler için, hem de bebekler için son derece tercih edilebilir olan bu meyve, zengin içeriği ile sağlığa çok faydalıdır. Bu nedenle de avokado besin değeri hep merak edilen bir konu olmuştur.

Her besin gibi avokado da kararında tüketilmelidir. Tek yönlü beslenme herkes için zararlı iken, ne az ne de çok olacak şekilde dengesiz bir tüketim gerçekleştirilmemelidir. Bunun yerine avokado ne kadar tüketilmeli konusunda bilgi sahibi olup günde birkaç dilim ya da haftada birkaç adet avokado yenebilir.

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

İçerdiği besin değerleri ile dikkat çeken avokado, aynı zamanda farklı uzantıları ve parçaları ile de kişilere katkı sağlar. Örneğin avokado yağı cilt bakımında, saç bakımında ve güzellik uygulamalarında kullanılır. Gözenekleri açarak cildin hava almasını sağlayan avakado yağı, aynı zamanda cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm katar. Bunun yanı sıra avokado yağı faydaları arasında çeşitli maskeler yapıp uygulanarak çok daha güzel ve çekici bir cilt de elde edilebilir.

Öte yandan avokado yağının cilde faydaları ile beraber saç bakımında bu yağın kullanılması da önem teşkil eder. Çünkü avokado yağı saça uygulandıktan sonra saçın parlak, temiz ve güçlü bir niteliğe büründüğü fark edilebilir. Bu nedenle de hem cilt, hem de saç için bu yağlardan haricen istifade edilebilir. Cildi beslediği gibi kafa derisini de besleyen avokado yağı, güzellik işlemlerinde ve kişisel bakım uygulamalarında muhakkak değerlendirilmelidir.

Avokado Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildin nem kazanması, daha sağlıklı bir tene sahip olunması, daha güzel bir görünümün yakalanması gibi hedefler ile avokado maskesi yapılıp uygulanabilir. Özellikle de avokado yaprağı kullanılarak ortaya konulan avokado maskesi fazlası ile merak edilir. Bu denli önemli ve kullanışlı bir maskenin nasıl yapıldığı detayları ile açıklanmalıdır. İşte avokado cilt maskesi yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler;

 • 1 adet olgunlaşmış avokado meyvesi
 • 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı
 • 2 çorba kaşığı kadar bal

Olgun olduğu için yumuşamış olan avokado ortadan ikiye bölünür. Kaşık kullanılarak çekirdek içeriden alınır. Daha sonra ise avokado meyvesinin iç kısmı ayrı bir kaba alınır ve bu kapta tamamen ezilene ve dümdüz olana kadar avokadonun dövülmesi ve karıştırılması sağlanır. Pürüzsüz bir hal alan avokado ezmesine zeytinyağı konulur. Ardından ise bal da ilave edilerek karışım tamamlanır. İyice ezilen ve karıştırılan bu karışım kolaylıkla yüze veya saça sürülebilir. Balın, zeytinyağının ve avokadonun birbirinden önemli özellikleri bu karışımda birbirlerini desteklerler. Maske de bu şekilde hazır hale getirilerek uygulamak için bekletilir.

Avokado Nasıl Tüketilir?

Yukarıda da bazı bölümlerde bahsedildiği gibi avokado doğrudan yenmek sureti ile ya da çeşitli karışımlarda değerlendirilerek tüketilmek sureti ile vücuda alınabilir. İsteyenler maske gibi malzemeler yaparak avokadoyu değerlendirirken, kimileri ise avokadonun yağından ve yapraklarından istifade edebilir.

Avokadonun Zararları

Avokado kararında tüketilirse herhangi bir zararlı etki vermez. Elbette ki kişinin bu meyveye alerjisi varsa bu durum farklıdır; ancak normal bir insanın kararında bir avokado tüketimi yapması hiçbir sorun doğurmayacaktır. Aşırı tüketim ise ishal ya da buna benzer çeşitli sıkıntılara neden olabilir. Maske olarak kullanmayı tercih ediyorsanız ve cildiniz hassas ise zarar verme ihtimali vardır. Karaciğer rahatsızlığı gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa avakado tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Hamilelik döneminde sütü azaltma ihtimali olduğu için dikkatli kullanılması gerekmektedir. Aşırı kullanımı sırasında her hangi bir problem yaşarsanız kullanmayı hemen bırakıp doktorunuza başvurunuz.