You've successfully subscribed to Nasıl Yenir
Great! Next, complete checkout for full access to Nasıl Yenir
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Avokado Maskesi İle Güzel Bir Cilde Sahip Olun

Avokado Maskesi İle Güzel Bir Cilde Sahip Olun

. 4 min read

Avokado maskesi, cilt için çok faydalı olup, cilt kuruluklarına, kırışıkları önlemede ve yumuşak bir cilde sahip olmada çok faydalı bir maskedir.

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak İçin Avokado Maskesi

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak İçin Avokado Maskesi

Avokado maskesi özellikle yaz aylarında cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyan bir maskedir. Cildinizin güneşten çok kuruduğunu hissederseniz haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Onun dışında düzenli olarak haftada 1 uygulamak yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • 1 adet avokado
 • 1 çay kaşığı saf zeytinyağı

Hazırlanışı

Avokadoyu yıkayın, 2’ye bölün ve çekirdeğini çıkartın. Avokadonun içini, kabuklarını iyice ezin ve içerisine zeytinyağı ilave ederek hepsini beraber iyice karıştırın. Maskeyi tüm yüzünüze ve boyun bölgesine iyice yedirerek sürün. Maskeyi 10-15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Normal Ciltler İçin Avokado Maskesi

Normal Ciltler İçin Avokado Maskesi

Normal cilt tipine sahip kişiler kuru ve yağlı ciltlere göre daha şanslı kişilerdir. Fakat normal cilt tipine sahip kişiler de zaman zaman cilt kuruluğu yaşar ve cildini nemlendirme ihtiyacı hisseder. Yoğurtlu avokado maskesini normal cilt tipine sahip kişiler haftada bir kez uygulaması yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • 1 tane avokado
 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 poşet yeşil çay

Hazırlanışı

Önce poşet yeşil çayın poşetini kesin ve içindeki çay yapraklarını havanda toz haline gelene kadar dövün. Avokadoyu ikiye ayırarak çekirdeğini çıkartın ve kaşık yardımıyla avokadonun içini kabuğundan ayırın. Toz halindeki çayın üzerine koyarak karıştırın. Son olarak karışıma yoğurt ilave ederek tüm malzemeyi iyice harmanlayın. Maskeyi tüm yüze iyice yedirerek uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. Maskeyi ılık su ile yıkayarak durulayın. Haftada 1 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Avokado Maskesi

Kuru Ciltler İçin Avokado Maskesi

Kuru cilt tipine sahip kişiler, dezavantajlı kişiler olup, daha fazla bakım yapmak zorundadır. Özellikle kırışmaya ve kuruyarak pullanmaya meyilli bir cilt tipidir. Bu sebeple de haftada 1 düzenli avokado maskesi uygulamak cildi nemlendirmek için son derece önemlidir.

Malzemeler

 • 1 adet avokado
 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı

Avokadonun çekirdeğini çıkartarak içini iyice ezin. İçerisine badem yağı ve bal ekleyerek tüm malzemeyi karıştırın. Karışımı ince bir tabaka halinde yüzünüze sürerek 10-15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak durulayın. Haftada 1 kez uygulandığında etkili olacağından özellikle kuru ciltlerin bunu aksatmadan uygulamasında yarar vardır.

Yağlı Ciltler İçin Avokado Maskesi

Yağlı Ciltler İçin Avokado Maskesi

Yağlı ciltler erken kırışmaz bu bir avantajdır. Fakat, yağlı cildin bakımı biraz zordur. Çünkü yağlı ciltler sivilcelenmeye meyillidir ve sürekli temiz tutulmalıdır. Yağlı ciltler için uygulanan avokado maskesi ciltteki yağ oranını dengede tutar. Haftada 1 kez uygulamak yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • 1 adet avokado
 • 1 yemek kaşığı kil (aktarlardan temin edebilirsiniz)

Hazırlanışı

Avokadonun çekirdeğini çıkartarak iyice ezin ve içerisine kil koyarak beraber karıştırın. Hazırlanan maske pütürlü bir maske olacaktır. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla yıkayarak durulayın.

Not; Yağlı cilt tipine sahip kişiler, kil yerine limon suyu ile avokadoyu karıştırarak da bu maskeyi uygulayabilirler. Limon da ciltteki yağ oranını dengede tutar.

Akneli Ve Sivilceli Cilt Tipleri İçin Avokado Maskesi

Akneli Ve Sivilceli Cilt Tipleri İçin Avokado Maskesi

Sivilcelerin kurumasında ve oluşabilecek sivilceleri önleme de çok etkili olan avokado maskesi hafta da 1 kez yetersiz kalırsa hafta da 2 kez uygulamak yeterli olacaktır.

Malzemeler

 • 1 tane avokado
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı

Avokadonun çekirdeğini çıkartarak ezin. İçerisine bal ve tarçın ilave ederek iyice karıştırın. Karışımı tüm yüzünüze iyice yedirerek sürün. Cildinizde 10 dakika beklettikten sonra, ılık su ile yıkayın.

Not; Şayet dekolte bölgesinde, sırtta ve boyunda da sivilce çıkıyor ise, malzeme miktarı arttırılarak vücuttaki diğer bölgelere de kullanabilirsiniz.

Avokado : Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Avokado : Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Avokado Faydaları Nelerdir, Avokado Nasıl Tüketilir, Avokado Yaprağı, Avokado Yağı, Avokado Ağacı ve Avokado hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.