You've successfully subscribed to Nasıl Yenir
Great! Next, complete checkout for full access to Nasıl Yenir
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nasıl Yenir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nasıl Yenir?

. 3 min read

Ana vatanı Meksika olan avokado faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. Amerika'nın kuzey sahillerinde de yetiştirilmektedir. Hava sıcaklığının 30 dereceyi aştığı, nemin %50’ye ulaştığı mayıs ve haziran aylarında avokado meyvesinin döküm ve toplama işlemi yapılmaktadır.

Kabuğu yeşil, yenen iç kısmı beyaz ve iri çekirdekli olan avokado meyvesi tam olgunlaştıktan sonra yenilen bir meyvedir. Avokadonun kabuğu sert ve siyah ise olgunlaştığı anlaşılır. Bunun dışında avokado çekirdeği sallandığında ses çıkartır.  Hemen tüketilecek olan avokado yumuşak seçilmelidir. Fakat birkaç gün sonra tüketilecekse sert olan tam olgunlaşmamış avokado seçilmelidir.

Avokado Faydaları

Diğer meyvelere oranla avokado faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. Fakat, avokado besin değeri yüksek ve aynı zamanda avokado kalori oranı da yüksek bir meyve olduğundan rejim yapan kişiler için dengede tüketilmesi gereken bir meyvedir.

 • Bağırsak faaliyetlerini düzenleyerek kabızlık problemlerini engellemesi avokado faydaları konusunda en önemli maddeler arasındadır.
 • İçeriğindeki lifli yapısı sayesinde tokluk hissi verir. Özellikle diyet yapanlar için yağ oranı kontrol edildiği sürece önerilen meyveler arasındadır.
 • Potasyum değeri yüksektir.
 • Vücuttaki kan şekerini dengede tutması da avokado faydaları olarak dikkat çekmektedir.
 • Demir oranı yüksek bir meyve olduğundan kansızlığı önler.
 • İçeriğindeki doymamış yağ asitleri sayesinde kolesterolün yükselmesini önler. Böylece kalp ve damar hastalıklarını engeller.
 • Hamile bayanların hem bebeklerinin gelişimi için hem de kendi sağlıkları için avokado tüketmeleri önemlidir. Çünkü avokado folik asit bakımından zengin bir meyvedir.
 • Avokado, Omega6 ve Omega9 yağ asitleri yönünden çok zengin bir besindir. Özellikle çocukların tüketmesi gelişimleri için önemlidir.
 • Avokado kozmetik sektöründe de kullanılan bir meyvedir. Özellikle avokado yağı, cilt ve saçlarda çok etkili bir yağdır. Evde de avokado yağı, zeytinyağı ile inceltilerek saçlara ve cilde parlaklık vermesi ve canlandırması için uygulanabilir.
 • Göz hastalıklarının önlenmesinde ve mevcut göz hastalıklarının gerilemesinde çok etkili bir meyvedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir.
 • Vücuttaki potasyum vitamini eksikliğini gidermesi de avakado faydaları arasındadır.

Avokado Nasıl Tüketilir?

Avokado Nasıl Tüketilir?

Avokado meyvesi, içerisinden avokado çekirdeği çıkartılarak kabuklarından ayrılarak iç beyaz kısmı tüketilen bir meyvedir. Birçok şekilde tüketilebilecek olan avakadonun faydaları çok fazladır. Fakat avokado kalori oranı yüksek bir meyvedir. Bu sebeple de günlük tüketim miktarı kontrol edilerek yapılmalıdır.

 • Avokado sosu yapılarak tüm salatalarda kullanılabilir. Kabuğundan kaşık yardımıyla ayrılan avokadonun içi ezilerek içerisine zeytinyağı ve limon eklenerek hazırlanır. Zeytinyağı ile inceltilen sos tüm salatalara eklenerek kullanılabilir.
 • Avokado ezmesi yapılarak tüketilebilir. Yine kaşık yardımıyla kabuğundan ayrılan avokado ayrı bir tabağa alınır. İçerisine karabiber, pul biber ve arzuya göre maydanoz ya da dereotu eklenerek çatalla ezilerek karıştırılır. Ekmeğe sürülme kıvamında hazır olan ezme istenildiği gibi tüketilebilir.
 • Kabuğu soyulmuş ve tam olgunlaşmamış olan avokado, sarımsaklı yoğurdun içerisine rendelenerek tüketilebilir.
 • Omlet yapılarak tüketilebilir. Tavada hazırlanan yağda yumurtaya peynir yerine avokado rendelenerek tüketilebilir.
 • Tam olgunlaşmamış ve kabuğu rahat soyulabilen avokadonun kabukları soyularak, ister dilim halinde isterseniz de küp şeklinde doğrayarak yağda ve tavada sote yaparak yemeklerin yanında garnitür olarak tüketilebilir.
 • Sos, ezme ya da limonlu olarak kullanmayı sevmeyen kişiler, tatlıların içerisine ekleyerek tüketebilirler. Örneğin, bal ya da reçel içerisine eklenerek, tatlıların üzerine serpilerek, ekmek üzerine sürülen çikolata ezmesinin üzerine serpilerek de tüketilebilir. Avakado faydaları için seçenekler daha da artırılabilir.

Pek çok faydası olan, fakat çiğ olarak tüketildiğinde avokadonun faydaları daha fazla ortaya çıktığından, beraberinde tüketilen sebze ve meyvelerin vitaminlerinin de emilimleri artar.

Kansere Karşı Günde 1 Avokado İyi Gelir !

Günde bir avokadonun kan kanseriyle mücadele etkili olabileceği belirlendi.Kanadalı bilim adamlarının araştırması, avokadonun içindeki yağ molekülünün ölümcül kan kanseri türü olan AKUT myeloid lösemiye (AML) yol açan kök hücreleri hedef aldığını gösterdi.AML hastalarında beyaz kan hücrelerinden olan granülositlerin ve monositlerin blast adı verilen öncü hücrelerin olgunlaşma sürecinin bozulduğuna dikkati çeken bilim adamaları, avokadodaki avokatin B yağ molekülünün bu süreci durdurabildiğini belirtti. Bilim adamları sonuçların, avokado içeren bir ilacın geliştirilmesinin ve AML hastalarının yaşam kalitesinin artırılmasının önünü açtığını vurguladı.Araştırmanın sonuçları “Cancer Research” dergisinde yayımlandı.