You've successfully subscribed to Nasıl Yenir
Great! Next, complete checkout for full access to Nasıl Yenir
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

. 3 min read

Hindistan cevizinin tüketim şekli, sert bir kabuğa sahip olması nedeniyle kırılarak mümkün olmaktadır. Dış kabuğunun farklı materyaller ile kırılmasının ardından Hindistan cevizi yeme şeklinde şu adımların takip edilmesi gerekmektedir:

 • Hindistan cevizinin üst kısmında iki ya da üç adet bulunan yuvarlaklardan yumuşak olanından bir çatal yardımıyla delik açılarak öncelikli olarak Hindistan cevizi suyunun boşaltılması gerekmektedir.
 • Suyu tamamen boşaltılan Hindistan cevizinin kırılabilmesi için çekiç benzeri bir materyale ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Hindistan cevizinin dış kabuğunun sert olması nedeniyle bir çekiç yardımıyla yavaşça vurularak kabuğunun kırılması beklenmelidir.
 • Kabuğu kırılan Hindistan cevizi tam ortadan ikiye ayrılmaktadır.
 • Ortadan ikiye ayrıldıktan sonra Hindistan cevizinin bir kaşık ya da çatal yardımıyla kabuğundan ayrılması gerekmektedir.
 • Kabuğundan ayrılan Hindistan cevizinin dilimlenerek yenmesi mümkün olmaktadır.

Hindistan Cevizi ile Kokostar Pasta Nasıl Yapılır?

Kokostar pasta tarifi, hem kokusu hem de lezzeti bakımından çok fazla tercih edilmektedir. Bu pastanın yapımında çikolatanın da eritilerek üst kısmında şık bir görüntünün de oluşması sağlanmaktadır.

Kokostar pasta yapılırken 1,5 bardak ölçüde Hindistan cevizi kullanılmaktadır. Hindistan cevizlerinin bir arada tutulması için iki adet yumurta akının ve yarım su bardağı pudra şekerinin kullanılması gerekmektedir.

Kokostar pastanın üzerine ganaj olarak bilinen çikolata eritmesinin de yapılması gerekmektedir. Ganaj yapılırken 1 adet sıvı krema ve 160 gram bitter çikolatanın eritilerek servis edilmesi gerekmektedir.

1,5 bardak Hindistan cevizi ölçüsünde yapılan tarif için 3-4 kişilik pasta hazırlanabilmektedir. Bu nedenle kişi sayısında göre tarih ölçüsünde orantılı olarak artış gösterilmesi mümkün olmaktadır.

Hindistan Cevizi Saklama Koşulları Nasıldır?

Hindistan cevizinin saklanması, meyvenin olgunlaşma zamanına göre farklılık göstermektedir. Buna ek olarak kırılmış halde ya da kırılmamış halde saklanma koşullarının birbirinden farklı olduğu da bilinmektedir.

Bir Hindistan cevizi kırılmamış halde, çok fazla olgun değilse ortalama olarak 4 ay kadar saklanabilmektedir. Bu koşullarda, oda sıcaklığında saklanması önerilmektedir. Ortalama sıcaklığın değişmesi halinde ise daha az dayanabilmektedir.

Hindistan cevizinin soyulmuş olması durumunda ise daha kısa süreli muhafaza edilmesi söz konusu olmaktadır. Buzdolabında saklanması halinde en çok 4 gün saklanabilmektedir. Fakat derin dondurucuda ortalama olarak 6 ay kadar saklanması mümkün olmaktadır.

Hindistan Cevizi Nerelerde Satılır?

Hindistan cevizinin satışı, ülkemizde yetişmeyen bir meyve olması nedeniyle genellikle semt pazarlarında yapılmamaktadır. Fakat büyük marketlerde ya da manavlarda farklı mevsimlerde Hindistan cevizi bulmak mümkün olmaktadır.

Tropik bir meyve olması nedeniyle ülkemize ithalat yoluyla gelen meyvenin tane üzerinden satışının yapıldığı bilinmektedir. Bu nedenle büyüklük ya da olgunluk durumuna göre fiyat konusunda farklılık oluşabilmektedir.

Hindistan cevizinin satışının yapılmadığı manavlardan da talep edilerek meyveyi almak mümkün olmaktadır. Manavların ürün satın aldıkları meyve sebze hallerinden bu siparişler bazında Hindistan cevizi getirtmek mümkün olmaktadır.

Hindistan Cevizinin Özellikleri Nelerdir?

Hindistan cevizinin özellikleri, tropikal bir meyve olduğu için alıştığımız meyvelerden farklı olmaktadır. En çok bilinen özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kalın bir kabuğunun olması nedeniyle kırılarak yenmesi gerekmektedir.
 • İçerisinde su olması nedeniyle kırılmadan önce suyunun da ayrılarak tüketilmesi mümkün olmaktadır.
 • Hindistan cevizinin iyisini anlamak için suyunun çok olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle sallanarak su miktarı anlaşılabilmektedir.
 • Uzak Doğu, Güney Asya, Güney Amerika ülkelerinde yetişmektedir.
 • İçerisinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır.
 • Lif kaynağı olması nedeniyle Hindistan cevizi diyet programlarında da sıklıkla kullanılmaktadır.