You've successfully subscribed to Nasıl Yenir
Great! Next, complete checkout for full access to Nasıl Yenir
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Keten Tohumu Nasıl Yenir?

Keten Tohumu Nasıl Yenir?

. 3 min read

Yüzyıllar boyunca keten tohumu sağlığı koruyucu özelliği nedeniyle ön plana çıkmıştır. Keten tohumu, günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte sağlığa faydalarının daha fazla anlaşıldığı bir "süper gıda" olarak ortaya çıkmaktadır.

Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri ve lif bakımından zengin bir bitkisel kaynaktır. Hemen hemen her yemeğe eklenebilen keten tohumu için diyetisyenler, günde iki yemek kaşığı keten tohumu tüketmenin, sindirim sağlığının iyileşmesine, kan şekerinin ve kan kolesterolünün düşmesine neden olacağını ve daha uzun süre tok hissetmenize neden olarak kilo yönetimine yardımcı olacağını söylemektedirler.

Çok yönlü bir şekilde tüketilebilen keten tohumu için deneyebileceğiniz farklı tarif ve teknikler bulunmaktadır. Bir kaçını sizler için yazdık.

Keten Tohumu ve Yulaf

Keten Tohumu ve Yulaf Ezmesi

Keten tohumu, öğünlerinizde büyük bir kase yulaf ezmesiyle birlikte tüketildiğinde çok besleyici olmaktadır. Öğütülmüş veya bütün keten tohumu, rafine edilmemiş ve işlenmemiş yulaf ile iyice karıştırın. Glutensiz beslenenler için, keten tohumu yulaf yerine de kullanılabilir. Hazırlanan bu karışım protein ve lif açısından harika bir besin kaynağı haline gelir. İsterseniz, hazırladığınız karışıma çilek ekleyerek antioksidan açısından da zengin bir besin haline getirebilirsiniz.

Keten Tohumu ve Chia Tohumu İle Muhteşem Kahvaltı

Keten Tohumu ve Chia

Chia tohumlarına benzer şekilde, keten tohumu da uzun süre sütte emilime bırakıldığında harika bir lezzete sahip olmaktadır. Yatmadan önce 2 çorba kaşığı chia tohumu ve 2 çorba kaşığı keten tohumunu kullanım tercihinize göre istediğiniz bir bardak sütle karıştırın ve bir gece bekletin. Bu şekilde hazırladığınız karışım, sabahları uğraş gerektirmeyen ve besleyici bir karışımdır.

İsterseniz hazırladığınız karışımı yemeden önce meyve ekleyebilir, fındık ezmesi karıştırabilir veya istediğiniz bir tatlandırıcı(bal ve tarçın önerimdir) ile zenginleştirebilirsiniz. Her iki şekilde de hazırladığınız karışımla gününüze yüksek protein ve yüksek lif oranlı bir başlangıç yapmış olursunuz.

Keten Tohumlu Salata

Çoğu insan salatalarına soslarla ekstra lezzet katmayı sever. Salatalarınızda ekstra lezzet ve gevreklik için, tüm veya öğütülmüş keten tohumlarını orta ateşte bir tavaya koyarak ve sık sık karıştırarak beş dakika kavurun. Kavurmuş olduğunuz tohumları salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Eğer salatalarınızda bu şekilde bir kullanımı sevmiyorsanız hazırladığınız soslara keten tohumu yağı eklemeyi de tercih edebilirsiniz.

Keten Tohumu Smoothie

Keten Tohumu Smoothie

Bir su bardağı süte 2 yemek kaşığı keten tohumu, 2 çay kaşığı bal, 1 muz, 2 çilek ekleyerek karışımı pürüzsüz ve köpüklü olana kadar bir meyve sıkacağı ile karıştırın. 2 ayrı bardağa dökerek süt veya muz dilimleri ile süsleyip servis yapabilirsiniz.

Keten Tohumunun Faydaları

  • Zengin bir besin kaynağıdır.  
  • Keten tohumu, kanser riskini azaltabilecek zengin bir lignans kaynağıdır. Bu yüzden kanser riskini azaltmada yardımcı bir besin kaynağıdır.
  • Keten tohumlarının yüksek lif içeriği, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp sağlığını iyileştirmede önemli bir rol oynayabilir.
  • Kan şekerini düzenleyicidir. Keten tohumu, çözünmeyen lif içeriği nedeniyle kan şekerini düşürebilir. Diyabetli insanların diyetine faydalı bir ek olabilirler.
  • Diyetinize keten tohumu eklemek düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder ve sindirim sağlığınızı koruyabilir.
  • Artrit semptomlarını azaltıcı özelliği vardır.
  • Keten tohumlarının kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmıştır ve özellikle yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır.
  • Keten tohumu iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır ve et yemeyen insanlar için alternatif bir protein kaynağı olabilir.
  • Keten tohumu sizi daha uzun süre tok tutar ve iştahınızı kontrol ederek kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir.