You've successfully subscribed to Nasıl Yenir
Great! Next, complete checkout for full access to Nasıl Yenir
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Sağlıklı Beslenmek İçin Zeytinyağı Kullanımı

Sağlıklı Beslenmek İçin Zeytinyağı Kullanımı

. 2 min read

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmamız gerekmektedir. Bunun için ise vücudumuzun tüm ihtiyaç duyduğu besinleri olması gerektiği şekilde ve miktarda tüketmeliyiz.

İnsanlar kilo vermek adına güya sağlıklı beslendiklerini ileri sürerek vücut için elzem olan pek çok besin kaynağını tüketmekten kaçınmaktadır. Bunların içinde en önemlileri ise yağdır. Diyetlerde mümkün olduğu kadar az yağ kullanılması önerilir. Burada gözden kaçırılan nokta hangi yağdan kaçınılacak olduğudur. Doymuş katı yağlardan kaçınmak gerekir vücut için zarar olan yağlar bunlardır. Fakat vücudumuzun yağa ihtiyacı olduğundan, bu besini hangi yağdan karşılamamız gerektiği gayet açıktır. Tabi ki doğanın en güzel eserlerinden biri olan zeytinin bize sağladığı zeytin yağından.

Zeytinyağı Faydaları

Başlıca faydaları;

  • Doğal ağrı kesicidir.
  • Kalp ve damar dostudur.
  • Sindirim düzenleyicidir. Sindirim sistemini korur.
  • Nefes darlığı ve astım sorunlarının giderilmesinde destekleyicidir.
  • Alzheimer ve unutkanlığa karşı korur.
  • Yatıştırıcı özelliği vardır. Ruh ve sinir rahatsızlıklarında kullanılabilir.
  • Kemik yapısını güçlendirir.
  • Cildi korur. Cilde parlaklık verir.
  • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermede yardımcıdır.

Zeytinyağı Kullanımı

Neyse ki günümüzde zeytinyağının önemi giderek artıyor. Ama şimdi de zeytinyağının yanlış kullanımı ile ilgili bir takım sorunlar mevcuttur. Çünkü zeytinyağı yapısı gereği ısıtıldığında tüm değerini kaybetmektedir. Buradan şunu anlıyoruz ki eskilerde çok iyi bilir bunu zeytinyağı ısıtılacak kızdırılacak bir yağ çeşidi değildir. O yüzdendir eskiler Egeliler genelde yemeklerini pişirdikten sonra tıpkı salatalara sonradan eklenen zeytinyağı gibi sonradan üzerine eklerler.

Şöyle açıklamak gerekirse sağlıklı bir beslenme için; Yemeğinizi, çorbanızı normal şekilde pişirdikten sonra üzerine tekrar biraz zeytinyağı gezdirin.  Bunu daha çok İtalyanlar yapar onlara özgüdür. Zeytinyağının ve pek çok sebzenin çiğ kullanılması gibi.

Bizim mutfağımızda ise cacık, salata, çorba gibi her yemek çeşidine sonradan birazcık zeytinyağı eklenmektedir. Sağlıklı bir hayat için vücudunuzun ihtiyacı olan yağı bu şekilde sağlamış olursunuz. Sağlıkla kalın.