You've successfully subscribed to Nasıl Yenir
Great! Next, complete checkout for full access to Nasıl Yenir
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

. 3 min read

Zerdeçal tüketim şekli, farklı yiyeceklere eklenerek mümkün olabilmektedir. Faydalı bir besin olarak bilinen zerdeçal tüketimleri şu şekilde çeşitlenebilmektedir:

 • Altın macun olarak bilinen besinin zerdeçal, karabiber ve zeytinyağı karışımından oluştuğu bilinmektedir. Bu karışım ile en iyi verimin alınması mümkün olmaktadır.
 • Altın süt olarak bilinen besin ise zerdeçallı süt olarak hazırlanmaktadır. Genellikle Hindistan tarafından tüketilen bu besinin zerdeçalın etkisini oldukça iyi seviyede vermektedir.
 • Bitki çayı olarak zerdeçalın tüketilmesi mümkün olmaktadır. Taze zerdeçal ya da zerdeçal tozunun bir bardak ölçüsünde suya eklenerek kaynatılması istenmektedir.
 • Yüz maskesi olarak da zerdeçal kullanılabilmektedir. Hindistan’da önemli bir güzellik maskesi olarak bilinen bu maskenin yüzde oluşan lekelerin giderilmesine ve renk açılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Zerdeçal Nelere Faydalıdır?

Zerdeçalın faydaları, kullanılan alanlara göre farklılık göstermektedir. Örneğin bitki çayı olarak kullanılması halinde iç organlarımıza, maske olarak uygulamamız halinde vücudumuzun dış bölgesine faydaları olduğu bilinmektedir. Bu faydalardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kan akışını düzenleyen bir etkisi olması nedeniyle kalp ve damar sağlığını olumlu etkilemektedir.
 • Vücutta gaz oluşmasını önlemeye veya oluşan gazın giderilmesine yardımcı olan bir etkisi bulunmaktadır.
 • Vücudumuzda oluşan yaralanmaların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Hızlı bir şekilde yaraları gidermekle beraber aynı zamanda ağrı kesici olarak da kullanılması mümkün olmaktadır.
 • Kanser tedavisinin bir aşaması olarak bilinen kemoterapi sürecinde oldukça etkili bir iyileştirici olarak bilinmektedir.
 • Sedef ve egzama gibi hastalıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal Çayı Nasıl Demlenir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal çayı hazırlama, kaynatma şeklinde yapıldığında oldukça etkili bir hale gelmektedir. Çay demlenirken şu yolların izlenmesi gerekmektedir:

 • Bir bardak çay ölçüsü için toz olarak kullanılması halinde bir tatlı kaşığı ölçüsünde kullanılması yeterli olmaktadır.
 • Ölçüsü belirlendikten sonra kaynamanın başlamasının akabinde iki dakika kadar kaynatılarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir.
 • Kaynayan çayın tüketilmesinden önce hazırlanan çayın yaklaşık 6-7 dakika bekletilerek hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Zerdeçal ile bitki çayı hazırlanması, uygun ölçülerde tüketilmesi gerekmektedir. Ölçülerin fazla olması halinde alerjik bir durum söz konusu olduğu gibi az tüketilmesi halinde de yeterli etkiyi sunmayacağı düşünülmektedir.

Zerdeçal bitki çayının tüketiminde ortalama olarak günde bir bardak tüketilmesi önerilmektedir. Bir bardak çayın hangi amaçla kullanılacağına göre tüketim zamanına da karar verilmektedir.

Zerdeçalın Zararları Var Mıdır?

Zerdeçalın olası yan etkileri, yüksek doz kullanımı ile ilgili olmaktadır. Vücutta bazı minerallerin emilimini arttırması nedeniyle farklı eksikliklere yol açabilmektedir. Bu nedenle günlük ölçünün arttırılmaması gerekmektedir.

Zerdeçalın tüketiminde demir eksikliği olan kişilerin hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Vücutta demir eksikliğine neden olmaması adına özellikle genel kan tahlillerinin düzenli olarak yapılması önerilmektedir.

Kronik hastalıkların olması halinde yahut kronik hastalıklarla ilgili olarak düzenli ilaçların kullanılması halinde zerdeçal tüketimi noktasında hassas olunması gerekmektedir. Bir uzman görüşünün alınmasının ardından tüketilmesi faydalı olmaktadır.

Zerdeçal Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zerdeçal tüketimine ilişkin dikkat edilecekler, çoğunlukla tüketim şekline ya da kişilerin mevcut sağlık durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Zerdeçal tüketiminde şunlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Gebe olanlar ve emzirme döneminde olanlar için rahim kasılmalarına neden olabileceğinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
 • Kan sulandırıcı etkisi olması nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlar ile kullanılmaması gerekmektedir.
 • Mide hastalığı olanlar için olumsuz etkiler sunabileceği göz önünde bulundurularak ölçüler konusunda dikkat gösterilmesi gerekmektedir.
 • Kafein tüketimi ile beraber alındığında zerdeçal tüketiminin kalp çarpıntısı yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.